Isparta’da Eğitim Uçağı Düştü! 3 Asker Şehit Oldu

Eskişehir’den havalanan askeri uçak Isparta’nın Yalvaç ilçesinde düştü. Uçak ta bulunan 1 pilot ve 2 teknisyen şehit oldu.

 

 

CN-235 CASA tipi nakliye uçağıyla saat 12:50 civarında irtibatın kesildiği ve uçağın bir süre sonra düştüğü anlaşıldı. Kısa sürede uçağın enkazına ve 3 askerin naaşına ulaşıldı. Uçağa ancak 2 saat sonra ulaşılabildi. Radar irtibatının 12:50 civarında kesildiği uçağa ancak 14:30 da ulaşılabildi. Şehit askerlerin isimleri şöyle;

Binbaşı Ümit KARAMUSTAFA Ordu-Fatsa

Yüzbaşı Ali Şahin Odabaşı Ordu-İkizce

 

CN-235 TİPİ UÇAKLAR DAHA ÖNCE DE KAZALARA KARIŞMIŞTI

Türk kamuoyu CASA uçaklarını 2001’de tanımaya başladı. CN-235 tipi uçaklardan bugüne kadar tüm dünyada 5 kaza yaparken, bunların 3’ü Türkiye’de meydana gelmişti. 2001de CN-235 tipi uçaklar 3 ay içinde üç kaza yaşadı. Ocak ayında Kayseride düşen uçakta 3 asker şehit oldu. Mayıs ayında Malatyada meydana gelen ikinci kazada 34 asker şehit oldu. Aynı hafta içinde Ankarada test uçuşu yapan uçak piste çakılıp 4 test pilotu yaşamını yitirince, CN-235 uçaklarının uçuşları geçici olarak durduruldu.

CN-235 TEKNİK ÖZELLİKLER

İspanyol CASA ile Endonezyalı IPTN tarafından tasarlanan uçak, halen Airbus portföyünde yer alıyor. Çift turboprop motorlu nakliye uçağı, Türk Hava Kuvvetlerinin envanterine 1991de girmeye başladı. Uçaklar halen Hava Kuvvetlerinin yanı sıra Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlıklarında da görev yapıyor. Toplam 59 adet uçak nakliyeden VIP taşımaya, deniz karakoldan elektronik karıştırmaya kadar farklı görevlerde kullanılıyor.

187 kez görüntülendi.

Author: HAYTAOĞLU